unesco-cities.jpg
sliderpng.png
Qytete të UNESCO-s
stunning-beauty.jpg
sliderpng.png
Bukuri Mahnitëse
old-churches.jpg
sliderpng.png
Kisha të Vjetra
paradise-beaches_1.jpg
sliderpng.png
Plazhe Përrallore
peaceful-nature.jpg
sliderpng.png
Natyrë Paqësore
challenging-experience.jpg
sliderpng.png
Përvoja Sfiduese

You are here

Active Tourism

edisabecolli's picture

Shqipëria po prezantohet në Panairin Ndërkombëtar FITUR Madrid 2015.

Agjencia Kombëtare e Turizmit ( AKT) po merr pjesë në Panairin Ndërkombëtar FITUR Madrit 2015, që po zhvillohet nga data 28 Janar – 1 Shkurt  2015. Për gjatë këtyre ditëve të këtij panairi, stenda e Shqipërisë po vizitohet nga turë operatorë të ndryshëm, të cilët po shfaqin interes të lartë për të përfshirë vendin tonë në paketat e tyre turistike.

Për shkak të rëndësisë së pjesëmarrjes, delegacioni i AKT-së kryesohet nga vete Drejtoresha e Përgjithshme Znj. Julinda Dhame.

Albanian
edisabecolli's picture

AKT pёruruan ekspozitёn "Albania, E Candidate, from the Air and Underwater"

Ambasada e Shqiperisё nё Hagё, nё bashkёpunim me Agjencinё Kombёtare tё Turizmit e përfaqësuar nga Drejtoresha e Përgjithshme Julinda Dhame dhe artistёt Alket Islami e Igli Pusina, pёruruan dje nё House of Europe/ Hage ekspozitёn me temё: "Albania, E Candidate, from the Air and Underwater".

Ekspozita do tё qёndrojё e hapur deri nё datёn 15 Shkurt 2015.

Albanian
edisabecolli's picture

Panairi i Vjenës

Viti që sapo ka nisur ka çelur gjithashtu edhe siparin e promovimit të turizmit shqiptar. Vjena me panairin e saj të udhëtimeve dhe pushimeve këto ditë është mikpritësja e AKT-së, e cila në stendën e saj po vizitohet nga një numer i madh miqsh e të ftuarish.

U zhvillua takimi në stendë me ambasadorin e shqipërisë në Vjenë Z. Arjan Bimo dhe dy përfaqësues të tjerë të ambasadës, nga ana e tyre u shtrua ideja për një takim me menaxherin e përgjithshëm të panairit Z. Stefan Wsiak.

Albanian
edisabecolli's picture

"Pika më e largët e udhëtimit: Shqipëria"

Keith Bellows, kryeredaktori i prestigjozes “National Geographic Traveler” për 17 vjet me rradhë, largohet nga revista me një shkrim kushtuar Shqipërisë dhe rajonit të Ballkanit. 

Albanian
edisabecolli's picture

AKT merr pjesë në Konferencën “Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova - Mundësitë e zhvillimit të prodhimit të përbashkët turistik dhe promovimit’’

U zhvillua në Ulqin nga data 10-12 dhjetor 2014 Konferenca trilaterare “Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova - Mundësitë e zhvillimit të prodhimit të përbashkët turistik dhe promovimit’’. Agjencia Kombëtare e Turizmit (AKT) u përfaqësua në këtë konferencë nga Drejtoresha e Projekteve dhe Marrëdhënieve me Jashtë  Znj. Elena Bardhi.

Albanian
edisabecolli's picture

Ftesë për pjesëmarrje në Panairin Ndërkombëtar FITUR

Agjencia Kombëtare e Turizmit po përgatitet për prezantimin e Shqipërisë në Panairin Ndërkombëtar FITUR, i cili do të zhvillohet në Madrid të Spanjës në datat 28 janar – 01 shkurt 2015.

Albanian
edisabecolli's picture

Informim mbi kalendarin e panaireve ndërkombëtare

Agjencia Kombëtare e Turizmit (AKT) në vazhdim të angazhimeve të  saj në promovimin e Shqipërisë, informon mbi kalendarin e panaireve ndërkombëtare të cilët vendi ynë do të prezantohet gjatë vitit 2015.
Të gjithë subjektet private (agjenci turistike & tour operator) që janë të interesuar për pjesëmarrje në këto panaire janë të lutur të kontaktojnë nëpërmjet adresës sonë zyrtare për informacione të mëtejshme: info@akt.gov.al.

 

Kalendari i panaireve ndërkombëtare 2015

Albanian
edisabecolli's picture

Tanimë turizmi shqiptar bashkëpunon edhe me autoritetet lokale italiane

Gjatë vizitës në Itali që përkoi me kremtimin e festave kombëtare dhe inagurimin e ekspozitës fotografike “ Shqiperia nga qielli dhe thellësitë blu” në Roma Verso Expo, delegacioni shqiptar i përbërë nga Znj. Julinda Dhame Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare e Turizmit  (AKT), Z. Artan Lame Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI-t, Giani Simone Konsulli i Nderit i Shqipërisë në Pistoja dhe këngëtarja Elhaida Dani, patën një takim zyrtar në Bashkinë e Firences. Autoritetet lokale të këtij qyteti u përfaqësuan me Znj.

Albanian
edisabecolli's picture

AKT promovon turizmin fetar

Në bunkerin anti bërthamor të Tiranës BUNK’ART,  Agjencia Kombëtare e Turizmit (AKT) mblodhi sëbashku  Komunitetet Fetare në një diskutim mbi historinë e besimit në Shqipëri,  tolerancën fetare që nuk është tjetërsuar prej shekujsh dhe promovimit të turizmit fetar.

Albanian
edisabecolli's picture

Shqipëria merr pjesë në Roma Verso Expo

Me rastin e Festës Kombëtare dhe 70-vjetorit të Clirimit të vendit, Agjencia Kombëtare e Turizmit (AKT) dhe Ambasada e Shqipërisë në Itali, dëshirojnë t’ju ftojnë në datën 28 Nëntor 2014, ora 18:30 në celjen e ekspozitës: SHQIPËRIA NGA QIELLI DHE THELLËSITË BLU.

Imazhe unike të mundësuara nga fotografët e mirënjohur shqiptar Ilir Pustina dhe Alket Islami.

Adresa: Sala Zanardelli (ingresso Ara Coeli) del Complesso del Vittoriano

Albanian

Pages

Subscribe to RSS - Active Tourism

Harta Shqiperise

Planifikoni Pushimet

Kerko Akomodim

Publikime

Njoftime Elektronike