unesco-cities.jpg
sliderpng.png
Qytete të UNESCO-s
stunning-beauty.jpg
sliderpng.png
Bukuri Mahnitëse
old-churches.jpg
sliderpng.png
Kisha të Vjetra
paradise-beaches_1.jpg
sliderpng.png
Plazhe Përrallore
peaceful-nature.jpg
sliderpng.png
Natyrë Paqësore
challenging-experience.jpg
sliderpng.png
Përvoja Sfiduese

You are here

Shtypi

Njoftim për shtyp Agjencia Kombëtare e Turizmit dëshiron t’iu informojë se në kuadër të promovimit të Shqipë-risë, po mbështet në zhvillimin e një turi çiklistik vullnetarësh, i cili është ndërkombëtarisht i njohur  në promovimin e...
Zbardhet axhenda e Papa Françeskut Publikohet axhenda e vizitës njëditore të Papa Françeskut në Shqipëri, më 21 shtator. Mësohet se Ati i Shenjtë do të niset nga Roma në orën 07:30 të datës 21.09.2014 dhe pritet të mbërrijë në aeroportin “Nënë...
Vizita e Papa Franceskut në Tiranë Në 21 shtator të këtij viti, Papa Françesku do të vizitojë vendin tonë. Ai u shpreh “se është i lumtur të pranojë ftesën e peshkopëve dhe të autoriteteve shqiptare “ Me këtë rast sheshi  “Nënë Tereza” në Tiranë do...
Turizmëm i Përgjegjshëm Agjencia Kombëtare e Turizmit për të vijuar me një sezon turistik kombëtar veror korrekt dhe aspak abuzues, ka krijuar një Task Force në bashkëpunim me Drejtorinë Qendrore të Tatim Taksave. Aksioni i nisur përgjatë...
Statistika të turizmit Hyrjet e shtetasve të huaj në Shqipëri në tremujorin e parë 2014 janë rritur 26,6 % krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, ndërsa daljet e shtetasve shqiptarë për të njëjtën periudhë janë rritur 11,...
Bijtë e shqiponjës, një histori e publikuar sot në Gazetën “Süddeutsche Zeitung”  Bijtë e shqiponjës, një histori e publikuar sot në Gazetën “Süddeutsche Zeitung” nga gazetari Jochen Temsch, mbi “Peaks of the Balkans”:  një shteg i ri nëpër malet me bukuri të egër të Kosovës, Malit të Zi dhe...
Një shkrim i mrekullueshëm për turizmin në Shqipëri Të parët ishin zviceranet. Ata nisën të shkonin me pushime në Shqipëri që në vitin 2005. Asokohe ishin gjashtë mijë. Në 2013-n, 40 mijë. Jo pak. Por rekordin e përbëjnë italianët. Ka disa sezone verore me radhë që...
Shtypshkronja e Voskopojës Voskopoja që u ndërtua nga një princ i Muzakajve, Petro Muzaka në vitin 1338, vetëm në shek XVII-XVIII u bë një qytet i rnadh me rreth 20.000 banorë që zhvillonte marrëdhënie tregëtare me Venedikun, Vjenën etje....
Shqipëria, zyrtarisht vend kandidat Shqipëria zyrtarisht është vend kandidat i Bashkimit Europian. 28 vendet anëtarë të Unionit i thanë “PO” rekomandimit të Komisionit Europian për t’i dhënë statusin vendit tonë.  Rezultati pozitiv u paralajmërua...
Pse Shqipëria rekomandohet për turistët? Bregdeti, natyra në tërësi dhe trashëgimia kulturore vendase vazhdojnë të tërheqin vëmendjen e mediave dhe operatorëve të huaj, të cilët u sugjerojnë shtetasve të tyre Shqipërinë si një destinacion turistik. ...

Pages

Harta Shqiperise

Planifikoni Pushimet

Kerko Akomodim

Publikime

Njoftime Elektronike