unesco-cities.jpg
sliderpng.png
Qytete të UNESCO-s
stunning-beauty.jpg
sliderpng.png
Bukuri Mahnitëse
old-churches.jpg
sliderpng.png
Kisha të Vjetra
paradise-beaches_1.jpg
sliderpng.png
Plazhe Përrallore
peaceful-nature.jpg
sliderpng.png
Natyrë Paqësore
challenging-experience.jpg
sliderpng.png
Përvoja Sfiduese

You are here

Shtypi

Një shkrim i mrekullueshëm për turizmin në Shqipëri Të parët ishin zviceranet. Ata nisën të shkonin me pushime në Shqipëri që në vitin 2005. Asokohe ishin gjashtë mijë. Në 2013-n, 40 mijë. Jo pak. Por rekordin e përbëjnë italianët. Ka disa sezone verore me radhë që...
Shtypshkronja e Voskopojës Voskopoja që u ndërtua nga një princ i Muzakajve, Petro Muzaka në vitin 1338, vetëm në shek XVII-XVIII u bë një qytet i rnadh me rreth 20.000 banorë që zhvillonte marrëdhënie tregëtare me Venedikun, Vjenën etje....
Shqipëria, zyrtarisht vend kandidat Shqipëria zyrtarisht është vend kandidat i Bashkimit Europian. 28 vendet anëtarë të Unionit i thanë “PO” rekomandimit të Komisionit Europian për t’i dhënë statusin vendit tonë.  Rezultati pozitiv u paralajmërua...
Pse Shqipëria rekomandohet për turistët? Bregdeti, natyra në tërësi dhe trashëgimia kulturore vendase vazhdojnë të tërheqin vëmendjen e mediave dhe operatorëve të huaj, të cilët u sugjerojnë shtetasve të tyre Shqipërinë si një destinacion turistik. ...
Takime B2B Shqipëri-Turqi Agjencia Kombëtare e Turizmit organizoi sot në Tiranë një takim midis Tursab dhe Shoqatave Shqiptare të Agjencive Turistike. Përfaqësuesi i Tursab deklaroi se synimi i tyre është të sjellin 500.000 turistë turq në...
Takime B2B Shqipëri-Kosovë Agjencia Kombëtare e Turizmit është midis palëve promotore të takimeve B2B (midis operatorëve turistikë shqiptarë dhe atyre kosovarë) dhe vizitave në Decan të Kosovës dhe Valbonë të Shqipërisë më 14-15 Prill 2014....
Bashkëpunim Shqipëri-Itali në turizëm e arsim nën kujdesin e AKT Një delegacion prej 50 mësuesish italiane mbërritën në Shqipëri për të lidhur ura bashkëpunimi në sektorin e turizmit dhe të arsimit. Për këtë qëllim u zhvillua një takim i madh midis palëve në Pallatin e Kulturës...
Vlorë, nis turizmi me kampera, bregdeti shqiptar në vëmendjen e të huajve  Gjashtë turistë polakë mbërritën të shtunën me dy kamperat e tyre në plazhin e Gjipesë, në bregdetin e Dhërmiut, 60 km në jug të Vlorës. Ata do të qëndrojnë në këtë mjedis natyror 3 ditë, ndërkohë që para tyre...
Papa Francis vendos të vizitojë Shqipërinë Kreu i Vatikanit, Papa Françesku do të zhvillojë një viztë në Tiranë më 21 shtator të këtij vitit. Lajmi është konfirmuar nga vetë Papa gjatë lutjes së ditës së sotme në sheshin “Shën Pjetër”. “Jam i lumtur t’ju...
Drejtori i ATTA në Shqipëri Drejtori i ATTA (Shoqata e Agjencive të Turizmit të Aventurës, që ka anëtarë mbi 900 operatorë) për Europën Christopher Doyle është duke zhvilluar një vizitë inspektuese këto dite në Shqipëri, në kuadër të një turi...

Pages

Harta Shqiperise

Planifikoni Pushimet

Kerko Akomodim

Publikime

Njoftime Elektronike